Branża IT jest niezaprzeczalnie wyjątkowa. Głównie ze względu na to, że tutaj wszystko zmienia się szybko. Technologie się rozwijają, a my powinniśmy odpowiednio przewidzieć co będzie warte uwagi. Jeśli przestaniesz się rozwijać i zostaniesz w jednym miejscu zbyt długo, to możesz przestać być atrakcyjny na rynku pracy. Dlatego powinieneś wybrać swój zawód (im wcześniej – tym lepiej) i zaplanować odpowiednio rozwój.

Pierwsza praca w IT

Otrzymanie pierwszej pracy to czasami trudny proces. Niektórzy wysyłają dziesiątki CV i chodzą na rozmowy, które kończą się niczym. Dlatego na bazie własnych doświadczeń oraz rozmów z rekruterami chciałbym udzielić Ci kilku wskazówek.

Rozwój umięjętności (miękkich)

Idealnie byłoby, gdybyś miał dodatkową godzinę czy dwie w ciągu dnia, które mógłbyś poświęcić na rozwój. Nie tylko umiejętności technicznych, ale również tych miękkich. Dużo osób o nich zapomina, a są one niezwykle istotne w dzisiejszym świecie. Po co w firmie świetny programista, który nie jest w stanie się z nikim porozumieć? Twoim priorytetem są umiejętności techniczne, ale poświęć trochę czasu również na te miękkie.

Regularne przeglądanie ofert

Musisz wiedzieć, czego oczekują od Ciebie firmy. Przeglądaj oferty pracy i zobacz jakie są wymagania na dane stanowisko. Będziesz wiedział na czym się skupić i jak dużo Ci jeszcze brakuje. IT to branża, która zmienia się bardzo szybko. Wymagania, nawet na stanowiska juniorskie są coraz większe, dlatego warto śledzić rynek.

Odpowiednie CV

Twoje CV powinno być dostosowane do danej firmy. To Ty powinieneś pokazać, że jesteś odpowiedni na dane stanowisko. Dlatego dobrą praktyką jest każdorazowe modyfikowanie CV pod konkretną aplikacje.

Nie powinieneś kłamać – to wyjdzie prawdopodobnie już na pierwszej rozmowie. Wiedz też dokładnie co masz wpisane w CV: powinieneś znać je na pamięć. Musisz umieć swobodnie rozmawiać o swoich projektach, realizacjach czy innych zajęciach.

Rozwój

Musisz wykazywać chęci do nauki. Jeśli już na początku dasz po sobie poznać, że nie jesteś zainteresowany rozwojem w danym kierunku to nie zostaniesz przyjęty.

Pierwsza praca to głównie nauka. Na początku Twoja wartość dla pracodawcy jest bardzo mała. Dlatego musisz pokazać, że potrafisz się uczyć i z czasem Twoja wartość wzrośnie.

Znajdź plan na siebie

Sporo osób na pytanie o cele zawodowe czy planowany przebieg kariery odpowiada „nie wiem” czy „nie myślałem o tym”. Szczególnie młodzi mają z tym problem.

Na początku powinieneś zaplanować przebieg swojej kariery. Szczególnie, jeśli myślisz o sukcesie. Nie możesz założyć, że „jakoś to będzie”. Dlatego warto skupić się na planowaniu oraz utrzymaniu odpowiedniego poziomu motywacji.

Pamiętaj też, że w technologie bardzo szybko się zmieniają. Musisz być na czasie i umieć odpowiednio przewidzieć co będzie przyszłościowe, a co nie.

Mocne i słabe strony

Każdy z nas je ma. Masz problem z umiejętnościami miękkimi? Skup się na nich. Jesteś dobrym specjalistą od chmury publicznej? Pokaż to. Poznaj siebie, aby móc nakierunkować swój rozwój.

Przykłady działań

Unikaj określeń „jestem dobrym programistą”. Zastąp je sformułowaniami „na studiach wygrałem olimpiadę programistyczną”. Wszystko o czym mówisz staraj się pokazać na przykładach.

Nie rób spamu

Nie wypisuj w CV ogromnej ilości technologii. Wpisywanie każdego kursu, który obejrzałeś, technologii, o której jedynie słyszałeś czy godzinnym szkoleniu, w którym wziąłeś udział źle o Tobie świadczy.

Język angielski

Bez niego się nie obejdzie. Jeśli nie posiadasz go opanowanego na komunikatywnym poziomie może być naprawdę ciężko. Jeśli na tym polu jesteś słabszy – zacznij od niego.

Kiedy zdobędziesz podstawowe umiejętności w danej dziedzinie musisz pokazać coś więcej. Pracodawcy często widzą w kimś potencjał. Ten potencjał to właśnie działania aktywne, które pokazują Twoje zaangażowanie.

Wyróżnij się

Szukasz pierwszej pracy, więc prawdopodobnie jesteś już po stażu. Jeśli była to firma bliska temu co chcesz robić – brawo. Jesteś o krok od dostania wymarzonej pracy. Ale nie mając dużego / żadnego doświadczenia musisz się wybić spośród tłumu.

Załóż bloga

Jest to Twoja karta przetargowa na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie masz doświadczenia zawodowego, ale robisz coś w kierunku nauczenia się czegoś oraz dzielisz się tą wiedzą z innymi. Rekruterzy to dostrzegają.

Projekty

Skoro chcesz się wyróżnić musisz zrobić coś więcej niż inni. Na przykład projekt. Stronę, aplikację, usługę. Jeśli chcesz iść w kierunku ITSec może być to raport z przeprowadzonego testu penetracyjnego. Tworzysz sobie środowisko / korzystasz z gotowego i testujesz je tak, jakbyś to robił w prawdziwej pracy. Później taki raport pokażesz osobie technicznej. Po więcej wskazówek odsyłam Cię do artykułu jak zostać pentesterem.

Przykładowe raporty z testów penetracyjnych znajdziesz tutaj: https://github.com/cure53/Publications

Wystąpienia publiczne

Jeśli masz możliwość wystąpienia publicznie to warto z tego skorzystać. Poprowadzenie zajęć, szkolenia, prelekcji (na lokalnym meetupie) to świetny pomysł na pokazanie się oraz ugruntowanie swojej wiedzy.

Wolontariat

Możesz zgłosić się jako wolontariusz na konferencji, w szkole czy w różnych organizacjach. Dzięki temu możesz na przykład wziąć udział w konferencji za darmo.

Gdzie szukać pracy?

Linkedin

Rekruterzy sami Cię tu znajdą. Kiedy dopiero stawiałem pierwsze kroki dostałem sporo zaproszeń na rozmowy. Zdecydowanie warto mieć tutaj profil.

Targi pracy

Organizowane przy głównie uczelniach. Warto przyjść, porozmawiać z rekruterami i innymi kandydatami.

Meetupy

Warto chodzić na lokalne spotkania różnych grup. Meetup.com to strona agregująca takie wydarzenia. Są one prowadzone często w luźniejszej formie przy piwie. We Wrocławiu polecam Ci spotkania Net::IP oraz Technology Risk & Information Security Wroclaw.

Pracodawca

Jeśli marzysz o pracy w konkretnej firmie możesz wysłać swoją kandydaturę bezpośrednio do danego pracodawcy. Nawet, jeśli nie prowadzi on aktualnie otwartej rekrutacji.

Nie czekaj, aż Cię znajdą

Sam musisz wysłać aplikacje –  to najlepsze wyjście. Wysyłaj CV do firm, w których chciałbyś pracować. Pamiętaj co wysyłasz danej firmie i odpowiednio przygotuj CV z osobna dla każdej z nich.

 Zrób zrzut oferty i razem z tym co wysłałeś do firmy zapisz w jednym miejscu. Kiedy zostaniesz zaproszony na rozmowę będziesz wiedział co, gdzie i komu wysłałeś.

Nie ma nic gorszego niż masowe wysyłanie aplikacji. Później kiedy rekruter dzwoni, a Ty nawet nie wiesz na jakie stanowisko aplikowałeś zbyt dobrze o Tobie nie świadczy.

Ideał nie istnieje

Nie przejmuj się, jeśli spełniasz tylko część z wymaganych umiejętności. Nie ma idealnego kandydata. Na początku Twojej kariery nikt nie będzie od Ciebie wymagał znajomości ogromnej ilości technologi. Pracodawcy rozumieją, że dopiero zaczynasz.

Dostałem zaproszenie na rozmowę i co dalej?

Brawo! Twoje starania zostały docenione zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Czas na zadanie domowe.

Rekonesans

Jeśli nie zebrałeś informacji o pracodawcy – zrób to teraz. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, jej produktach, usługach, o stanowisku na jakie aplikujesz, o rekruterze, z którym będziesz miał rozmowę itd.

Tak samo jak w przypadku testów penetracyjnych na etap ten powinieneś poświęcić trochę więcej czasu.

Sprzedaż

Starając się o pracę sprzedajemy pracodawcy nasze umiejętności w zamian za wynagrodzenie. Musimy opowiedzieć odpowiednią historię, aby uwierzył, że zmienimy jego firmę oraz przyniesiemy mu zysk.

Dlatego praca nad umiejętnościami miękkimi jest bardzo ważna. Uczenie się umiejętności tego typu wymaga czasu i praktyki, dlatego nie załamuj się po pierwszej rozmowie. Kolejne pójdą Ci lepiej.

Zadawaj pytania

Nie bój się pytać. Rozmowa to dialog, dlatego jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o przyszłej współpracy – pytaj. Przeszkadzają Ci nadgodziny? Chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda typowy dzień w pracy? Możliwości awansu? Warto przyjść na rozmowę z notesem z przygotowaną wcześniej listą pytań, jakie chcesz zadać rekruterowi. Dużo lepiej wygląda przygotowany kandydat, niż taki, którego nie interesuje, jak będzie wyglądała jego praca. Rozmowa kwalifikacyjna ma za zadanie pomóc Ci upewnić się, że chcesz tutaj pracować.

Po rozmowie zadaj pytanie, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi. Jeśli nie dostaniesz tej pracy – trudno. Spróbuj wyciągnąć ze wszystkiego lekcje. Przeanalizuj swoją aplikacje, przypomnij sobie rozmowę oraz inne detale. Zdecydowanie warto spytać się, dlaczego nie zostałeś przyjęty.

Dowiedz się jak najwięcej o sobie, aby kolejne rekrutacje poszły lepiej!

Moja historia

W skrócie: będąc w technikum informatycznym, nie mając doświadczenia zawodowego, ani nawet skończonych 18 lat odzywały się do mnie międzynarodowe firmy z propozycją pracy oraz stażu.

Krok zero, czyli staż:

Jako DevOps (z naciskiem na tematy bezpieczeństwa). Ponieważ byłem wtedy w technikum informatycznym (trzecia klasa) musiałem odbyć miesięczne praktyki. Dostałem się na praktyki zagraniczne (Hiszpania lub Włochy), ale zrezygnowałem z nich. Zdecydowałem się na poświęcenie miesiąca wakacji inwestując w rozwój. Zwróciło mi się to z nawiązką.

Złożyłem podanie na staż do międzynarodowego korpo (aplikacja online na stronie firmy), poszedłem na rozmowę i zostałem przyjęty. Aplikację dostosowałem konkretnie pod profil firmy. List motywacyjny oraz CV przygotowałem analizując ogłoszenie.

Pierwsza praca:

Po stażu zatrudniłem się jako redaktor. W największym polskim serwisie piszącym o bezpieczeństwie. Na co dzień miałem kontakt z ludźmi z branży. Siłą rzeczy nie masz wyjścia i musisz przyswoić masę informacji oraz regularnie śledzić bieżące wydarzenia.

To ja znalazłem odpowiednią firmę, stanowisko, zadbałem o dostosowane CV oraz dobrze napisaną aplikację. Wiedziałem czego oczekuję od pracodawcy oraz miałem w głowie jak widzę naszą współpracę. Morał z tego? Musisz działać proaktywnie. Powinieneś wykazać inicjatywę oraz zainteresowanie.

Kiedy szukać pracy w młodym wieku?

Jeśli jesteś w szkole średniej lub na studiach to najprawdopodobniej masz sporo obowiązków. Wakacje to wolny czas, który warto zainwestować w swoją karierę. Wiele firm oferuje 2-3 miesięczne wakacyjne staże. Rekrutacja często otwarta jest już na wiosnę, dlatego warto zgłosić się odpowiednio wcześniej. Takie programy mogą przynieść Ci sporo wiedzy i… pierwszą pracę.

6 KOMENTARZE

  1. IMO nie jest latwo o prace (szczegolnie jako programista, w moim przypadku programista php). Mam za soba 3 miesieczny staz (nie zaproponowali przedłużenia), wysyłam sporo cv a odzew jest na poziomie 10%.

    Po skończeniu stażu byłem tylko na trzech rozmowach. Każda skończyła się „skontaktujemy się z panem w przeciągu dwoch tygodni” i brakiem odzewu.

  2. Coraz bardziej mam wrażenie że korpo średnio interesuje co potrafisz. Dla nich ważniejsze jest jakie szkoły skończyłeś i jakie dyplomy posiadasz

    W normalnych tych lepszych firmach dostajesz na start zadanie do wykonania i na tej podstawie przebiega rekrutacja, a nie na papierkach

  3. Znaleźć cel bądź interesujący zawód i starać się o praktyki staże itp. Wtedy mam początkowe doświadczenie i można powiedzieć z górki 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj